Na całym świecie rozpoznawanych jest ponad 800 różnych ich ras, a pochodzenie tych zwierząt niektóre źródła ewolucyjne datują nawet w odniesieniu do przypadku sprzed ponad 10 tysięcy lat, dotyczącego obecności stada wołów turyńskich w Iranie. Większość ludzi postrzega krowy jako zwierzęta stadne, ale o dość prostych relacjach społecznych. Co więcej, w opinii publicznej pojawiają się głosy, że zwierzęta te cechują się niezbyt rozwiniętą, jeśli w ogóle, indywidualną osobowością. Jednocześnie, przegląd literatury naukowej na temat złożoności psychicznego życia krów wskazuje na zupełnie inne wnioski. Spróbujmy więc wyobrazić sobie wspólnie dzień z życia krowy, włączając w to jej cechy poznawcze, emocjonalne i społeczne.
@WeAnimals
Jedyne w swoim rodzaju!
Jedne uczą się w mgnieniu (krowiego) oka, podczas gdy inne są nieco powolniejsze. Niektóre są odważne, szukają większej ilości wrażeń, reszta zdaje się bardziej nieśmiała i introwertyczna. Przyjazne, przebiegłe, humorzaste, pomocne. Różne. Tak jak ludzie, każda krowa ma unikalną osobowość, która inaczej będzie przejawiać się w zachowaniu zewnętrznym. Krowy mają więc szanse rozwijać swoje charakterystyczne cechy przeciętnie od 4 do 6 lat w warunkach sztucznych, jakimi są przykładowo hodowle przemysłowe krów mlecznych, jednak ich naturalna długość życia może wynosić nawet 20 lat. Co ciekawe, przybliżony wiek tego zwierzęcia można określić, spoglądając na stopień rozwoju i stan uzębienia, a także liczbę pierścieni w rogach.
Inteligentne bardziej niż psy?
Mimo to, jest coś, co je wszystkie łączy. Według większości badań nad poznawczym aspektem funkcjonowania krów, zwierzęta te uważane są za dość inteligentne. Dowiedziono nie raz, że potrafią zapamiętywać pewne czynności, osoby czy przedmioty przez okres ponad kilku miesięcy oraz doskonale radzą sobie w przypadku rozwiązywania logicznych problemów. Potwierdzono, że uczą się one szybciej niż psy czy naczelne. Nierzadko w świecie biologii słyszy się, że porównania poziomu ich inteligencji z inteligencją trzyletniego dziecka.
Łaciate istoty społeczne
Naukowcy dowiedli, że krowy nie tylko potrafią rozwiązywać problemy, ale także lubią wyzwania natury społecznej. Ze względu na fakt, że są to zwierzęta bardzo towarzyskie, nawiązują bliskie przyjaźnie z innymi członkami stada. Ułatwia im to umiejętność rozpoznawania około 60 koleżanek i kolegów swojego gatunku. Sposoby utrzymywania i pogłębiania ich relacji polegają głównie na lizaniu, “muczeniu” czy zbliżaniu się do siebie. Ich komunikacja opiera się z kolei na delikatnych ruchach w zakresie głowy, kończyn i ogona. W stadzie, krowy konsekwentnie wybierają liderów i liderki, czyli te osobniki, które wyróżniają się inteligencją, pewnością siebie i doświadczeniem życiowym. Wewnątrz grupy wchodzą w liczne interakcje, z czasem nawiązując przyjaźnie, a innymi razy utrzymując dystans od tych członków stada, którzy nie przypadli im do gustu.
Krowy wysoko cenią sobie relaks — dlatego drzemią od pięciu do dziesięciu razy dziennie. W niektóre dni odpoczywają nawet w sumie do dwunastu godzin! Tym lepiej, że potrafią spać, nawet gdy stoją:)
Pewien ważny artykuł, zatytułowany The Psychology of Cows, przybliża ludziom jeszcze bardziej, kim są zwierzęta będące przedmiotem naszych rozważań. Podpowiada nam, że krowie poznanie nie różni się tak wiele od ludzkiego, przynajmniej nie tak, jak by się nam mogło wydawać. Szczególnie jeśli chodzi o zdolności do rozwiązywania zadań, skłonności do optymizmu czy pesymizmu, stopień otwartości na inne osobniki czy nawet zdolności do przeżywania bolesnych doświadczeń. Te bowiem, pojawiają się zarówno u ludzi, jak i u krów, Nie oznacza to oczywiście, że przejawiają się one w identyczny sposób. Co jednak powinno być dla nas, ludzi, istotne, to fakt, że krowy potrafią również rozróżniać ludzkie postaci, pamiętając, kto jest dla nich dobry, a kto nie. Zwierzęta dają o tym do zrozumienia między innymi za pomocą zmniejszania lub zwiększania dystansu między sobą a człowiekiem, stając oczywiście bliżej tych osób, które były wobec nich milsze.